شما اینجا هستید
سیاسی » دولت از نظارت ناراحت نمی شود،اما نظارت برای همه دستگاه ها باید عام باشد

رئیس جمهور با برشمردن پنج گام دولت بویژه در دوره مبارزه با کرونا، تاکید کرد که به رغم مشکلات ناشی از تحریم های ضد ایرانی و بیماری کرونا، شرایط امسال کشور با پشتیبانی یکدیگر، تلاش و حضور مردم در صحنه و فداکاری بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات، نسبتا قابل قبول و مطلوب خواهد بود و شرایط سیاهی که دشمنان برای دلسرد کردن مردم ترسیم می کنند، کاملا دروغ و بی اساس است.
به گزارش خبرگزاری آریا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: پارسال هم وضع رشد اقتصادی بدون نفت ما با وجود همه فشارها مثبت بود و امسال نیز همه پیش بینی ها و از جمله پیش بینی بانک مرکزی به رغم تبلیغ دشمنان نشان می دهد که رشد اقتصادی و وضعیت تورم بهتر از دو سال قبل خواهد بود.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود کاستن از تصدی گری دولت و نیروهای مسلح را ضروری خواند و عرضه سهام شستا را به عنوان بزرگترین عرضه سهام در بورس را نشان دهنده حرکت در مسیر قول دولت به مردم است که تداوم این روند می تواند نقش مهمی در مبارزه با فساد و شفاف سازی در کشور داشته باشد.
متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
امروز مسأله و دغدغه مردم، سلامت و معیشت است و باید کاری کنیم که همزمان با بیماری و بیکاری مبارزه کنیم.اگر بتوانیم این دیدگاه جامع را به خوبی اجرایی و عملیاتی کنیم، ان‌شاء الله قدم به قدم می‌توانیم شرایط کشور را به سمتی هدایت کنیم که برای مردم مطلوب باشد.
البته در این مسأله مهم یعنی مسأله ویروس کرونا که یک معضل برای همه کشورهای جهان است، تقریباً همه دنیا تحت تأثیر این موج بیماری قرار گرفته؛ هم سیاست و اقتصاد دنیا، هم سبک زندگی مردم در جهان، هم تجارت و معاملات و همه چیز تحت تأثیر شرایط جدید قرار گرفته است و برای اولین بار است که نام یک بیماری به یک معیار تاریخی برای محاسبات تبدیل شده است.
کرونا و پساکرونا، دوران کرونا اینکه چگونه باید با این بیماری مقابله کنیم و بعد از پایان دوران هم چگونه باید مسایل جامعه و اقتصاد را سامان دهیم.
در این امر مهم، موفقیت ما در صورتی است که مردم، دولت و همه قوا و ارکان کشور در کنار یکدیگر باشند. در این راستا یک وظایفی دولت و یک وظایفی هم بخش‌های دیگر حاکمیت دارند یک بخش بزرگی هم به طور طبیعی به عهده مردم عزیز است.
دولت وظیفه دارد برای شناسایی افراد مبتلا تلاش کند و افراد مبتلا به این بیماری را از جامعه جدا و آنها را برای درمان به بیمارستان‌ها و نقاهتگاه‌ها هدایت کند تا بیماری آنها، به بخش‌های دیگر جامعه سرایت نکند.
وظیفه دوم دولت مراقبت و پرستاری از آن عزیزانی است که نیاز به تخت بیمارستانی و یا در شرایط حاد به بخش مراقبت‌های ویژه نیاز دارند. هم در زمینه اول که موضوع شناسایی مبتلایان است و هم در بخش دوم که موضوع مراقبت و پرستاری از بیماران است، وزارت بهداشت و درمان، تلاش بسیار خوبی را انجام داده است.
کادر پزشکی در این مقطع تاریخی از پایان بهمن تا امروز، بخشی سرافراز در برابر مردم است و ما در تاریخ بسیار سرافرازیم که از روز اول تا امروز در هیچ استانی و شهرستانی نبوده که بیماری بخواهد به بیمارستانی مراجعه کند و در بیمارستان روی او باز نباشد و یا نیاز به مراقبت داشته باشد و تخت بیمارستانی خالی نباشد و یا نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد و تخت آی‌سی‌یوی ظرفیت پذیرش نداشته باشد.
این یکی از افتخارات بخش پزشکی ما است و البته پزشکان، پرستاران و همه بخش درمانی یک مجاهدت و فداکاری فوق‌العاده‌ای را در این مدت، به طور شبانه‌روزی برعهده داشتند و ساعتی نبوده که از کار و فعالیت فاصله بگیرند و یا احساس خستگی کنند.
در کشورهایی بوده که بیمار به بیمارستان مراجعه کرده و تخت هم خالی بوده، اما پرستار و پزشک به اندازه کافی نبوده است و در کشورهایی در آمار و ارقام که تخت وجود داشته، اما بخش مراقبت ویژه نتوانسته پذیرای بیمار باشد، اما در کشورمان حتی یک نمونه از این وضع را هم در طول این مدت حدود ۳ ماه سراغ نداریم. در اسفند و فروردین و شدت آن که در این ۲ ماه بوده، هیچ سراغ نداشتیم که کسی به بیمارستانی مراجعه کند و او را برگردانند یا تخت برای مراقبت در اختیار نداشته باشند یا بخاطر فقر مالی نتواند بستری شود.
همه با بیمه و تأمین بیمه و برخی موارد هم اقشار خیلی ضعیف بودند که چیزی از آنها دریافت نشده و حتی اتباع خارجی هم که به طور قانونی در کشورمان زندگی می‌کنند برای آنها هم گفتیم درمان این بیماری به صورت مجانی باشد.
کار سومی که دولت می‌بایست انجام می‌داد، تهیه لوازمی بود که برای بهداشت عمومی مردم و یا برای تجهیز پرستاران و پزشکان ما ضرورت داشت؛ یا کیت تشخیص مورد نیاز بود، یا وسیله تنفس مصنوعی ونتیلاتور مورد نیاز بود، یا تخت‌های سی‌تی‌اسکن مورد نیاز بود و یا دستکش،ماسک و مواد ضدعفونی مورد نیاز بود که برای تامین آنچه در این بخش مورد نیاز مردم یا بیمارستان‌ها بود، تلاش همه جانبه‌ای شروع شد یعنی در بخش کارگاه‌های دولتی، خصوصی و کارگاه‌هایی که دست بخش‌های عمومی است و همچنین نیروهای مسلح، وزارت دفاع و وزارت صمت همه به میدان آمدند.
خوشبختانه امروز در ماسک‌های ویژه N95 مورد نیاز پرستارها و لباس ویژه گان یا دارو هیچ نیازمندی‌ در بیمارستان‌های ما نیست مگر اینکه روزانه تأمین می‌شود و بخش اعظم نیازمندی‌های مردم هم در اختیار آنها است و مخصوصاً مواد ضدعفونی و برخی از موارد ممکن است به اندازه کافی نباشد که با افزایش تولید مثل ماسک، این مشکلات در روزها و هفته‌های آینده رفع خواهد شد.
شرایط کشور ما در این زمینه هم قابل مقایسه با کشورهای دیگر و با کشورهای پیشرفته است و کار بزرگی در این زمینه انجام گرفته است.
مورد چهارم تأمین مایحتاج عمومی بود که جزو وظایف دولت بوده است و آنچه که مورد نیاز روزمره و ضروری مردم از جمله مواد غذایی و بهداشتی و هر چه که مورد نیاز است که در طول این مدت نشد که مردم به فروشگاهی مراجعه کنند و با قفسه خالی مواجه شوند و یا به آنها گفته شود که این ماده ضروری برای زندگی است و بروید ۲ روز دیگر مراجعه کنید که موضوعی بود که بعضی از کشورها دست به گریبان آن بودند.
در اینجا می‌خواهم هم از بانک مرکزی، بخش حمل و نقل، گمرک و از بخش‌های مختلف تشکر و سپاسگزاری کنم. در طول این مدت حمل و نقل‌ و معمولاً ترددها در کشور بخاطر دستورات بهداشتی کاهش پیدا کرده و یا گاهی در بعضی از زمینه‌ها متوقف شده است و در زمینه حمل کالا و بار امسال تردد کامیون‌ها در ماه اسفند و فروردین تا همین روزها بیش از سال‌های قبل است و این نشان می‌دهد که هر چه مورد نیاز بوده است با تلاشی که انجام گرفت، تامین شده است.
فروشگاه‌ها، مغازه‌دارها، داروخانه‌ها، تولیدگرها، بخش گمرک و حمل و نقل، همه به صحنه آمدند یعنی یک جهاد عمومی و همگانی را در کشور شاهد بودیم و همه به صحنه آمدند و مردم در نیازمندی‌های ضروری و عمومی خودشان محتاج نشدند و این کار دیگری بود که دولت لازم بود انجام دهد.
خدمت مردم عزیزمان عرض می‌کنم که امسال بحمدالله در بخش کشاورزی، شرایط ما از سال‌های قبل بهتر است و امسال در زمینه تولیدات زراعی پیش‌بینی‌ها این است که بین ۳٫۵ تا ۴ درصد افزایش تولید داشته باشیم و در زمینه گندم، الحمدالله ۱۴ میلیون تن گندم پیش‌بینی شده است که ان‌شاء الله تأمین خواهد شد.
حالا آن مقداری که مصرفی است و مورد نیاز نانوایی‌ها در سیلوهای دولتی و اصناف یا در بخش صنعتی هر چه نیاز داشته باشند، نیازشان امسال تأمین است و در سایر زمینه‌ها هم آمار و ارقامی که وزارت کشاورزی به ما می‌دهد، شرایط مناسب است.
در زمینه برنج امسال پیش‌بینی این است که محصول برنج ما ۲٫۶ دهم میلیون تن باشد که یک رقم قابل ملاحظه‌ای است و نیازمندی کشور را تأمین می‌کند و در شکر پیش‌بینی امسال ۱٫۷ دهم میلیون تن است که چغندر قند و نیشکر در مجموع بخش اعظم نیاز ما را تأمین می‌کند.
در دام و آبزیان شرایط ما بهتر از سال گذشته است و باز هم امسال رشد محصولات و تولید را خواهیم داشت. بحمدالله آن طرح‌های تقریبا ۴۶ هزار هکتار در سیستان و بلوچستان فعال شده است و ۲۹۵ هزار هکتار خوزستان و ایلام آماده شده است و مشغول فعالیت هستند.
ان‌شاء الله امسال محصول بیشتر و بهتری خواهیم داشت که هم بخاطر کارهایی که در بخش‌های مختلف در کارهای زیربنایی، آماده شدن زمین کانال‌کشی، زهکشی، تأمین آب، سدها انجام شده است و هم بخاطر رحمت الهی که امسال رحمت الهی شامل حال ما بوده است.
یک مقدار بارش ها از پارسال کمتر ولی الحمدالله سال بسیار خوبی را پیش رو داریم و تا امروز شرایط ما شرایط خوبی بوده است و حدود ۵۰ تالاب در کشور آبگیری شده است.
دریاچه ارومیه یکی از مسایل مهم برای دولت بود امروز به شرایط ۱۰ سال قبل برگشته است و این کار عظیم و بزرگی است که انجام گرفته است و ان‌شاء الله بقیه کارهایی که باید در این زمینه‌ها انجام بگیرد را امسال انجام می‌دهیم.
طرح‌های بزرگی در زمینه آب و خاک خواهیم داشت که امسال در تابستان و پاییز به افتتاح خواهد رسید و ان‌شاء الله امیدواریم امسال کل طرح گرمسیری که سال‌هاست روی آن کار می‌کنیم و دولت‌های قبلی هم قدم‌هایی برداشتند و این دولت نیز قدم بسیار بزرگی برداشته، ان‌شاء الله به مرحله نهایی برسد.
شرایط امسال شرایط خوبی است. دشمنان تبلیغ نکنند که پارسال وضع دولت بد بود و امسال خیلی بدتر است. نخیر پارسال هم وضع رشد اقتصادی بدون نفت مثبت بود. سال ۹۸ علیرغم همه فشارها، اقتصاد بدون نفت ما در رشد بوده است و امسال هم همه پیش‌بینی ها به ما می‌گوید که مثبت است.
بانک مرکزی اخیراً در پیش‌بینی که درباره رشد اقتصادی و هم تورم برای من فرستاده است امسال شرایط تورم را بهتر پیش‌بینی می‌کند لذا اینگونه نیست که رسانه‌های خارجی تبلیغ می‌کنند که مردم گرفتارند و امسال مشکلات فراوان خواهد بود. امسال سال خوبی خواهد بود. البته پیداست مشکلات تحریم را داریم، مشکلات کرونا را داریم و اینها سر جای خود است ولی آن شرایط سیاهی که آنها ترسیم می‌کنند و می‌خواهند دل مردم را خالی کنند، کاملاً دروغ و بی‌اساس است.
همه با پشتیبانی یکدیگر و در کنار هم بودن و تلاش کردن و حضور مردم در صحنه، فداکاری بخش کشاورزی، صنعت و خدمات ان‌شاء الله شرایط خوبی خواهیم داشت و آنچنانی که دشمنان ترسیم می‌کنند نخواهد بود و ان‌شاء الله شرایط ما در سالی که در آن هستیم، علیرغم همه مشکلات یک شرایط نسبتاً قابل قبول و مطلوب برای مردم خواهد بود.
این هم قدم چهارمی که دولت برداشته برای تأمین مایحتاج مردم و البته به فکر کل سال هم هستیم و همانطور که می‌دانید از ۴ میلیون تن کالایی که در گمرکات از کالاهای اساسی داشتیم یک میلیوتن تن ترخیص شده است و بانک مرکزی توانسته ارزهای لازم را تأمین کند. بانک مرکزی در همین مدت بیست و چند روز فروردین علیرغم همه مشکلاتی که داشتیم یک میلیارد دلار برای کالاهای اساسی مورد نیاز پرداخت کرده است لذا معلوم است که طبق برنامه‌ای که از آغاز سال برای تأمین مایحتاج مردم پیش‌بینی کردیم به همان صورت پیش خواهیم رفت و امیدواریم که خداوند عنایت خود را نسبت به مردم و کشور ما ارزانی بدارد و بتوانیم امسال از این مشکلات عبور کنیم.
وظیفه پنجمی که دولت در این مقطع به عهده دارد کمک به آسیب دیدگانی است که از لحاظ اقتصادی آسیب دیدند. این کارِ ساده ای نیست در تمام دنیا هم یکی از مشکلاتی که دارند مساله بیکاری و مساله کسب و کارهایی است که نمی‌تواند فعال باشد، پیداست پروازها خوابیده، پیداست آن تلاش‌هایی که در زمینه گردشگری می‌شده الان تقریبا متوقف است و خیلی از بخش‌های اقتصادی تحت تاثیر قرار گرفته است.
می‌بینیم که حتی مساله قیمت نفت چطور تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته است علیرغم اینکه اخیرا تولید نفت هم کاهش پیدا کرد باز هم می‌بینیم قیمت نفت به آن سمت مطلوب هنوز حرکت نکرده است، معلوم است که این سال، سالی است که همه بخش‌های اقتصاد و اجتماع تحت تاثیر این بیماری است و باید در برابر آن برنامه‌ریزی کنیم. ان شاءالله طبق برنامه‌ای که پیش‌بینی کردیم، مردم می‌توانند مطمئن باشند که نیازهای اساسی آنها مرتفع خواهد شد.
نسبت به آسیب دیدگان در این کسب و کار نیز در این مدت ۲ تصمیم گرفتیم یک تصمیم برای این بود که در بخش بهداشت و درمان ، در صندوق بیکاری نیازمندی‌ها را تامین کنیم، برای این مورد حدود ۲۵هزار میلیارد تومان پول در نظر گرفتیم و اعتبار مدنظر قرار داریم که این را به تدریج پرداخت می‌کنیم.
برای تسهیلات برای مردم ۷۵هزار میلیارد تومان مدنظر قرار دادیم، ۲۵هزار میلیارد تومان با بهره صفر را بانک مرکزی در اختیار گذاشته، ۵۰هزار میلیارد تومان بانکها در اختیار گذاشتند، این ۷۵ هزار میلیارد تومان با سود ۱۲ درصد در اختیار کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند، قرار می‌گیرد.
دیروز تقریبا برای این ۷۵هزار میلیارد، ۵۲ هزار میلیارد آن که مربوط می‌شود به کسب‌ و کارها تصمیم ‌گرفتیم و بر مبنای تصمیم دیروز اینها قدم به قدم اجرایی می‌شود. بانکها این تسهیلات را در اختیار آن ۱۰ رسته‌ای که آسیب دیده اند و مشخص شده و وزارتخانه‌های مشخص مثل وزارت گردشگری، وزارت صنعت و وزارت کار که در این زمینه کار و تلاش می‌کنند، بنگاه‌‌ها مشخص‌ می‌شود مقدار پولی که باید در اختیارشان قرار بگیرد این تسهیلات معلوم می‌شود و اینها ان شاءالله با برنامه ریزی که شده از اواخر اردیبهشت ماه می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.
۲۳هزار میلیارد تومان هم برای عموم مردم گذاشتیم یعنی برای تمام یارانه‌بگیرها ، ۲۳میلیون خانواده‌ای که هستند برای هر خانواده‌ای یک میلیون تومان در نظر گرفتیم که این هم دیروز در جلسه‌ای که داشتیم این مابه‌التفاوتی که برای پرداخت مدنظر بود تا به عنوان قرض‌الحسنه باشد، این پرداخت را دولت به عهده گرفت. البته از لحاظ مقرراتی در کمیته اقتصادی تصویب کردیم باید در ستاد کرونا هم اینها را به تصویب برسانیم و ان شاءالله در جلسه یکشنبه ستاد کرونا این مواردی که باید آنجا مصوب شود مطرح و ان شاءالله تصویب می‌شود.
در مورد این مبلغ هم تلاش ما این است که قبل از شروع ماه رمضان در اختیار مردم گذاشته شود که این کار می‌شود البته هر کسی که علاقمند و داوطلب هست می‌تواند از این وام قرض‌الحسنه استفاده کند. از همه مردم آنهایی که اعلام می‌کنند علاقمندیم، در اختیار آنها قرار می‌گیرد و بعد به تدریج از یارانه آنها در ماههای بعد از تیر ماه کسر خواهد شد.
برای سه میلیون نفر افرادی که خیلی نیازمند هستند از اول برنامه‌ریزی شد و فکر می‌کردیم در چهار نوبت در ماه اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد به آنها بسته معیشتی بدهیم که دیروز تصمیم گرفتیم و یک بسته هم برای ماه رمضان اضافه کردیم که مجموعا پنج بسته شده است.
برای ۴ میلیون خانوار هم تسهیلات ویژه یک تا دو میلیون تومانی در نظر گرفتیم که مصوبات آن نهایی شده است. بنابراین، این هم بخشی است که دولت می‌تواند کمک کند البته در این بخش نهادهای دیگری هم هستند که حالا از بودجه‌‌ای که از دولت می‌گیرند یا از جاهای دیگری که منابعی در اختیار دارند و می‌خواهند کمک کنند.
به معاون اول دستور دادم جلسه‌ای را در این زمینه بگذارد و یک هماهنگی به وجود بیاورد. به هر حال هر کس هر چقدر می‌خواهد کمک کند یا ما باید بگوییم هر که هرچقدر می‌خواهد کمک کند از بودجه دولت اگر هست یک درصدی را در اختیار بگذارد و آن درصد یک جا جمع شود و ما تقسیم کنیم یا خودشان به هر صورت می‌خواهند بدهند، خودشان بدهند منتها یک هماهنگی شود تا بگونه ای نشود یک فردی که استحقاق دارد از دو جا دریافت کند و خدای نکرده یک فردی که استحقاق دارد از هیچ جا دریافت نکند که این هماهنگی لازم است که ان شاءالله این هماهنگی انجام خواهد شد.
مساله بعدی که اینجا می‌‌خواهم تاکید کنم که ما امروز بزرگترین عرضه سهام اولیه را در بورس داریم و این نشان آن حرکتی است که ما در دولت دوازدهم به مردم قول داده بودیم. من از روز اولی که می‌خواستم درباره وزرا برای دولت دوازدهم با مقام معظم رهبری مشورت کنم که آقا آن زمان مشهد مشرف بودند و من مشهد رفتم و در واقع وزرا را در دولت دوازدهم به یک معنا خدمت آقا کنار حرم امام رضا(ع) مشخص کردیم و ایشان مواردی که لازم بود تایید کند و یا نکاتی و نصایحی که داشتند، بیان فرمودند و یکی از آن نکاتی که در آن جلسه ایشان تاکید کرد، گفتند تصدی‌گری دولت را کاری کن در این دولت دوازدهم، آن تصدی‌هایی که مورد نیاز نیست، دولت دیگر متصدی آن نباشد و اموال و سهام عرضه شود و در اختیار مردم قرار بگیرد و همان‌جا آقا فرمود من نسبت به نیروهای مسلح هم همین دستور را می‌دهم و بعد هم یکی دوبار دیگر که به این مناسبت خدمت ایشان این مسأله مطرح شد، باز هم ایشان تأکید کردند.
حتی نسبت به مسأله تأمین اجتماعی و شستا که یک فردی نامه‌ای خدمت ایشان نوشته بود و گفته بود که این شستا مربوط به دولت نیست، ایشان گفت نه این هم مربوط به دولت است و باید ببرد و اینها را عرضه کند و این سهام در اختیار مردم قرار بگیرد و تأمین اجتماعی هم دست از تصدی‌گری بردارد و اشکال ندارد در شرکت‌های دیگر سهام داشته باشد ولی تصدی‌گری و مدیریت را قدم به قدم واگذار کند.
شاید در تاریخ بورس ایران احتمالاً اولین بار است که یک همچون عرضه بزرگی امروز انجام می‌گیرد و کل شرکت‌های شستا که مثلاً حدود ۱۸۰ بنگاه و شرکت بزرگ هستند، همه با هم عرضه می‌شوند و این یک مدل جدیدی است که امروز شروع می‌شود.
یعنی این شرکت عظیم و این هلدینگ اقتصادی خیلی بزرگ یکجا عرضه می‌شود. اولاً به وزیر کار، مسئول تأمین اجتماعی، هیأت امناء و همه مسئولین‌شان تبریک می‌گویم که کار بزرگی کردند.
اینکه شستا را آوردند پشت شیشه که همه ببینند. این شستایی که روی آن این همه حرف و حدیث و بحث بود و امروز توانستند این را شفاف کنند که تا شفاف نشود، بورس قبول نمی‌کند. اینکه اینها در سال ۹۷ تلاش کردند و وقتی بودجه ۹۸ را به مجلس عرضه می‌کردم آنجا گفتم در سال ۹۸ یک حرکت بسیار بزرگی را در عرضه سهام خواهیم داشت و در سال ۹۸ هر ماه این را پیگیری و دنبال کردم و گاهی هم ماهی چند بار از طرق مختلف این را دنبال کردم که این کار انجام بگیرد.
کار بزرگی انجام گرفته است که این هلدینگ بزرگ امروز شفاف به بورس عرضه شده است و امروز ۱۰ درصد سهام این شرکت بزرگ عرضه می‌شود یعنی ۲ میلیون نفری که در بورس حضور دارند امروز می‌توانند از این سهام بهره‌مند شوند و بیایند و حدود ۸ میلیارد سهم عرضه می‌شود و مردم می‌آیند.
یکی از تحولات بورس ما این بود که دیروز دیدم برخی از این افرادی که معمولاً معاند ما هستند و حرف‌های خیلی عجیب و غریب می‌نویسند، نوشتند اقتصاد ایران خراب است و جای تعجب است که بورس‌ آن خوب است که این یکی را ناچار شدند اعتراف کنند که وضع‌اش خوب است و حتی گفتند که بورس ایران فوق‌العاده است.
در اینجا از وزیر اقتصاد و از همه مسئولین بورس تشکر می‌کنم و کار بزرگی واقعاً در سال ۹۸ و الان در سال ۹۹ انجام دادند. این کار بسیار بزرگ و عظیمی است که امروز انجام می‌گیرد و این کار برای مبارزه با فساد است و این مبارزه با فساد که می‌گوییم، جای اصلی فسادستیزی اینجا است که شفاف کنیم و عرضه کنیم و مردمی و رقابتی کنیم و مردم در صحنه بیایند و این کار انجام گرفته است
من از بقیه دولت هم می‌خواهم که این مدل را پیروی کنند یعنی سهام بخش‌های بزرگی مثل ایدرو، صندوق‌های بزرگ، نفت و دفاع و خیلی جاها است که از این مدل می‌توانند تبعیت کنند و بیایند و کل سهام را یکجا عرضه بکنند، ۱۰ درصد بیشتر و کمتر و هر مقدار نیاز است، نسبت به شیوه‌ آن کار نداریم و اصل ارزش بسیار مهم است.
به سازمان تأمین اجتماعی و به این وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی تبریک می‌گویم. اسم این وزارتخانه طولانی است؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که اسم آن «تکار» است. به تولید، کار و رفاه و همچنین به سازمان تأمین اجتماعی و شرکت سرمایه گذاری سازمان یعنی شستا تبریک می‌گویم وکار عظیم و بزرگی انجام دادند و این موفقیت بزرگی برای همه ما است.
۲ نکته دارم که خیلی خلاصه بگویم. یک نکته درباره بحث نظارت است. نظارت، کار بسیار خوبی است و در قانون اساسی هم پیش‌بینی شده است و حتماً باید دستگاه‌های نظارتی، کار نظارتی خودشان را انجام دهند.
وزارت اطلاعات است که باید کار نظارتی بکند، بازرسی است که باید کار نظارتی بکند، دیوان هم هست، باید در هر کجا همه دستگاه‌های نظارتی، کار نظارتی خودشان را طبق قانون و بدون ملاحظه انجام دهند هیچ ملاحظه هم نکنند، اما این دستگاه نظارتی دیوان برای همه آنهایی است که از بودجه دولت استفاده می‌کنند. دولت ۲ سمت دارد، یکی اداره اجرائیات است ویکی اداره کل کشور است. ببینید بودجه و سازمان اداری و استخدامی در اختیار رئیس جمهور است و مربوط به همه دستگاه‌ها است. اداری استخدامی هم مربوط به دستگاه اجرایی نیست، بودجه هم برای دستگاه اجرایی نیست برای همه کشور است.
اینجا دیوان محاسبات برای نظارت و محاسبه اینکه این پول‌ها چگونه خرج شده، هر چه از بودجه استفاده می‌کند، دولت هم از بودجه استفاده می‌کند، قوه قضائیه و قوه مقننه هم از بودجه استفاده می‌کند، نهادهای نظامی و انقلابی و فرهنگی هم استفاده می‌کنند و لذا این برای یکجا نیست. نظارت باید، نظارت عام باشد، نه همه دستگاه نظارت را بگذاریم در یک دستگاه و بقیه دستگاه را فراموش کنیم.
این کار نظارت را بکنید ولی بصورت عام این کار را انجام دهید؛ اینجا خودی و غیرخودی نداریم همه خودی‌اند، تمام ملت در اینجا خودی‌اند هر که از بودجه استفاده می‌کند، خودی است و دیگر خودی و غیر خودی نداریم.
نکته دومی که می‌خواهم عرض کنم، ببینید، حرف تا زمانی که از دهان در نیامده و در عقل گردش می‌کند، آْدم می‌تواند اینها را تعدیل کند، وقتی از زبان خارج شد، کُلُّ سِرٍّ جَاوَزَ اثْنَیْنِ شَائِعٌ ؛ این اثنین را بعضی‌ها به دو لب تفسیر کردند، این عبارت ۲ گونه ترجمه شده است. وقتی از زبان خارج شد، ضد انقلاب و این یکی و آن یکی شروع به حرف زدن می‌کنند.
یک سازمان نظارتی قبل از اینکه گزارش تهیه کند مگر با مسئولین مربوطه دولتی قهر است؟ این گزارش را که خود مسئولین دولتی به او دادند با اینها صحبت کند بگوید من می‌خواهم گزارش دهم .
رئیس بانک مرکزی به خوبی توضیح و جواب داد و همه دستگاه‌ها باید پاسخ دهند چون بخشی از آن را دیدم. باید ایراد و اشکال‌ها را سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سخنگوی دولت و همه بگویند.
این بدان معنی نیست که دولت از نظارت بدش می‌آید نه از نظارت خوش‌مان می‌آید و باید نظارت باشد و این جزو قانون و قانون اساسی است. ما مجری قانون اساسی و من مسئول اجرای قانون اساسی هستم منتها می‌گویم نصف و نیمه کار نکنیم اینکه مثلاً سر سفره‌ای سالاد بیاوریم و یادمان برود غذا بیاوریم و سالاد یادمان برود اینها با هم است یک سفره همه چیزش با هم است، نظارت یک نظارت عام است. هر کس از بودجه استفاده می‌کند باید مورد نظارت باشد و باید دیوان محاسبات آنچه لازم است بیان کند.
خواهش می‌کنم از همه عزیزان بیانشان به گونه‌ای نباشد که مردم را دچار شبهه بکند.
چون یک بخشی را شنیدم درباره ارز، آن بخشی که من شنیدم، آن بخش‌ صد در صد غلط بود. آن بخشی که من شنیدم، کاملاً بی‌اطلاعی محض از مقررات و قوانین کشوراست. این خیلی برای ما بد است که یک دستگاه نظارتی حرفی بزند و آن حرف منطبق نباشد. خواهش می‌کنم همه عزیزان پاسخ لازم را بدهند این پاسخ نه بخاطر دفاع از دولت بلکه بخاطر دفاع از حق و واقعیت است و اینکه دستگاه‌ها مراقبت کنند و بدانند که هر چیزی را نمی‌توانند بدون دقت بیان و اعلام کنند و باید دقت لازم را داشته باشیم.
آخرین نکته که ما در آستانه روز ارتش جمهوری اسلامی ایران هستیم و همه سال شرایط به گونه ای بود که ۲۹ فروردین در کنار مرقد حضرت امام(ره) می‌رفتیم و آنجا رژه نیروهای مسلح، هوایی، هلی‌کوپتری و زمینی بود و ابزار و ادوات می‌آمد که امسال بخاطر شرایط بهداشتی که مورد نیاز ما است، این کار امکان‌پذیر نیست.
البته یک بیانیه‌ای را در این زمینه ان‌شاء الله صادر می‌کنم چون موفق نیستم که امسال حضوری خدمت‌شان برسم و در آنجا مثل سال‌های پیش صحبت داشته باشم که حرفم را ضمن بیانیه‌ای تقدیم می‌کنم و لازم می‌دانم از ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین از سایر نیروهای مسلح تشکر و قدردانی کنم که اینها نشان دادند، ارتش را برای صلح و جنگ هم نیاز داریم.
برای جنگ که معلوم است که نیاز داریم و برای صلح هم معلوم است برای بازدارندگی نیاز داریم اما هر مشکلی هم پیش بیاید اینها در صحنه هستند و شما می‌بینید سیل و زلزله می‌آید در صحنه هستند و کرونا می‌آید در صحنه هستند.
از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، بسیج، نیروی انتظامی و از همه عزیزانی که در این ایام برای مقابله و مبارزه این بیماری تلاش و کوشش کردند، تشکر می‌کنم.
آن کار بزرگی که امام در ۲۹ فروردین سال ۵۸ انجام داد و آن روز، روزی بود که توطئه بزرگی علیه ارتش مطرح بود و آن ایام در خدمت مقام معظم رهبری در ستاد مشترک برای ساماندهی ارتش مسئولیت به عهده داشتیم و تقریباً تا آخر سال ۵۸ در همین مسئولیت بودم و بعد سال نو به مجلس شورای اسلامی آمدم و این مسئولیت را داشتم که من با همه وجودم لمس می‌کنم این تصمیم امام(ره) چقدر تصمیم مهمی بود.
عده‌ای می‌خواستند ارتش را نابود کنند و از بین ببرند. گروهک‌ها دنبال این بودند و گروهک‌ها هم در داخل ارتش نفوذ کرده بودند و هم از بیرون فشار می‌آوردند که امام کار بزرگی را انجام داد و آن روز ۲۹ فروردین که ارتش آمد در خیابان و گفت ارتش فدای ملت و مردم در خیابان و پیاده‌رو همه ایستاده بودند و جواب می‌دادند و می‌گفتند ملت فدای ارتش، آن روز پیوند مستحکم تاریخی بی‌نظیر بین ملت ایران و ارتش ایران بوجود آمد که این پیوند ان‌شاء الله برای همیشه جاودانه خواهد بود.
ما در این مدت، در زمان دفاع مقدس، بعد و قبل از دفاع مقدس و در سال ۵۸ دیدیم که در همه مواقع نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران در صحنه بودند. من به فرماندهی کل ارتش، فرماندهان نیرو، رئیس ستاد مشترک، همه ستادها، افسران، درجه‌داران، کارمندان و سربازان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
ان‌شاء الله ارتش همیشه سرافراز بوده است و امسال در صحنه مبارزه با کرونا هم در کنار سایر نیروهای مسلح سرافراز باشد و ان‌شاء الله همیشه ارتش پشتیبان ملت باشد و ملت هم همیشه پشتیبان ارتش خواهد بود. ان‌شاء الله
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هفته نامه پیوند ایرانیان | ایران ، خوزستان ، اهواز